Vajon az idealizmus vezethet boldogsághoz? Azt hiszem a legtöbb ember valamilyen szinten idealista, és a helyzetétől teljesen független jövőképben hisz. Például a kereszténység reménysége egy csodálatos jövőbe vetett hit. Vallástól függően ez lehet a csodálatos, bajoktól mentes örök lét itt a földön, vagy a mennyben Isten mellett.Egy kommunista hiszi, hogy egyszer eljön egy olyan rendszer, amelyben az emberek közötti egyenlőség egy igazságos világot hoz el. A fiatal lány hiszi, hogy a jövendőbelijével együtt fognak megöregedni, és szerelemben meghalni. A szerencsejátékos hiszi, hogy egyszer be fog jönni, és az ő lapjai, számai lesznek a nyerők.
De mi is történik egy idealista személy elméjében? Az idealista ember ideákat határoz meg önmagában. Olyan képzeteket, amelyek nem a valóságból indulnak ki, hanem egy attól teljesen független elképzelésből. Például a kereszténység reménységének semmilyen valóságon alapuló tény nem áll rendelkezésére, hogy bízzon egy csodálatos jövőben. Sőt a keresztények még abban az értelemben is idealisták, hogy hiszik, hogy létre lehet hozni olyan közösségeket, amelyekben a krisztusi alapelvek a mérvadóak, és valódi szeretet közösségeket tudnak csinálni. A keresztények ezt az ideát, csupán a Bibliából emelik át, megidealizálják, és célul tűzik ki, miközben maga a Biblia sem tud felmutatni magában ilyen közösségeket. Az igazság ezzel szemben az, hogy a Biblia semmilyen módon nem tudja igazolni azt, hogy az általa felkínált reménységnek bármi köze lenne a valósághoz
Az idealista lány, vagy ember, a jövendőbelijét idealizálja. Nem abból indul ki, hogy mit tapasztal a szerelmén, hanem abból, hogy egy esetleges változás esetén mi lenne. Számtalan bántalmazott nő vetette abba a hitét, hogy a szerelme, aki durván bánik vele, majd bizonyos hatásokra megváltozik. Mint pl esküvő, gyermekek születése stb. A valóság viszont az, hogy az emberek kapcsolatában nem a körülmények okozzák a fő hatásokat, hanem a szereplők jelleme, ami nem változik. És mivel a jellemek alapvonásai nem változnak, az életben megváltoztatott helyzetek újra és újra ugyanazokat a problémákat fogják megszülni két ember között.
A szerencsejátékos is hihet abban, hogy mindenkinek ott van valahol a nyerő szám, vagy lap, ami az egész életét megváltoztatja, de a valóság az, hogy a legtöbb szerencsejátékos elszegényedik, és mások fognak meggazdagodni abból a pénzből, amit befektetett.
Tehát mit is csinál az idealista? Egy álomképet, a vágyait tűzi ki célul. Ezek a vágyak álomképek nem kötődnek a valósághoz. Filozófiai értelemben, vagy tudatosan, vagy tudat alatt abban hisz, hogy az ő esete különleges és van valami természet feletti ok, ami miatt az ő esetében a vágyott boldogság el fog jönni. Például a keresztény abban hisz, hogy mivel ő jó, és hisz például a megváltásban, alanyi jogon jár neki a boldogság, akár itt a földön, de a halál után mindenképp. A lány abban hisz, hogy ő jó, és megérdemli, hogy a herceg fehér lovon érkezve tegye őt boldoggá, amíg meg nem halnak. A szerencsejátékos azt hiszi, hogy ő a sors különös kegyeltje, csak ki kell tartania bármi áron és újra és újra pénzt áldozni a szenvedélyére.
Mivel minden idealizmus valamilyen módon kapcsolódik valamilyen természetfeletti irányítóhoz, teljesen fegyelmen kívül hagyja a valóságot, és a statisztikákat. A keresztények esetében a valóság az, hogy nem lehet eszményi gyülekezeteket létrehozni. A párkapcsolatok szinte minden esetben elveszítik a romantikájukat, kiüresednek, és unalmasakká válnak, a párok tagjai képtelenek felülemelkedni saját magukon. És a valóság sokkal inkább elveszi a pénzt a szerencsejátékostól, mint adja.
Bár mindenki hisz abban, hogy ő különleges, és megérdemel egy különleges jövőt, a valóság ezzel szemben az, hogy senki sem különleges. Mindenki a maga átlagosságában, középszerűségében éli az életét. És bár vannak mindig ellenpéldák, vannak, akik nyernek, vannak akik jó házasságban élnek, vannak akik jól érzik magukat egy közösségben. Ezek a példák olyan ritkák, hogy statisztikailag érzékelhetetlenek. Ám néhányan jó üzletnek tartják, hogy ezeket kihangsúlyozva elhitessék az emberekkel, hogy számukra is ott a lehetőség, csak ki kell nyújtani érte a kezüket.
Tehát mit csinál az idealista? Nem számol a megélt valósággal. Sokszor szándékosan figyelmen kívül hagyja azt. Az idealista a jelenét feláldozza a teljesen bizonytalan jövőért. A keresztény lemond a örömteli,az adott pillanatot kihasználó életről. A nő vagy férfi lemond az akkor megélhető boldogságról. A szerencsejátékos lemond a meglévő vagyona normális felhasználásáról.
Nem veszik figyelembe a tényeket, statisztikákat, egyszóval a valóságot. Így elszalasztják a megélt pillanatokat azért, mert abban bíznak, hogy később úgyis jobb lesz. Sokak így éveket, évtizedeket pazarolnak el az életükből, gyakran önmaguknak sem beismerve, hogy az idealizmusuk rossz döntésekhez vezetett. Gyakran mérhetetlen csalódás, szívfájdalom az eredménye annak, hogy a tények, a valóság figyelmen kívül hagyásával az ember nem élte meg a jelen adott valóságát.
Az életet ugyanis nem irányítja semmilyen igazságosság. Senki sem különleges. És bár mindenki azt hiszi, hogy ő többet érdemel, mert miért ne, de mi van akkor, "ha kamu a duma az, és az élet csak folyik, ahogy a Duna" Az ember szeretne többet. Vágyik a jól megérdemelt boldogságra. Sokszor irigykedve nézi, hogy másoknak sikerült, de azzal nincs tisztában, hogy azok a mások ugyanúgy szenvednek a saját valóságukban.
Ez az idealizmus oda vezet, hogy az álomképek, vágyak, ideák miatt a legtöbb ember a jövőjében él, feláldozza a jelenét, és azért a jelen mindig elveszik. Vannak olyan emberek is akik ugyanezt a múlttal teszik meg. Mindkét esetben a jelen elveszik. Alá van rendelve a bizonytalan jövőnek, és az ember csak évek múltán jön rá, hogy mindig olyan után futott, ami sosem valósult meg. Az igazi boldogság nem a jövőben van. A boldogságot igazából sosem lehet elérni. A boldogság nem cél, hanem melléktermék. Az ember nem tehet semmit, hogy a jövőben boldog legyen. A boldogság a jól kihasznált, megélt jelen eredménye.
A boldogság sosem álomképek, eszmények, vágyak, ideák hajszolása. Ez szinte mindig csalódáshoz vezet. A boldogság a valóság, a tények, a megélt körülmények kihasználása, figyelembe vétele. És az azokból fakadó pillanatnyi öröm. A valódi boldogság nem idealizmus eredménye. Hanem a sztoikusságé. A sztoikus ember a valóságból indul ki. Kicsiket lép, és csak azokat a lépéseket teszi meg, amelyek az adott pillanatban megtehetők. Míg az idealista csupán vár arra, hogy valami sokkal jobb legyen. A sztoikus csak azokat a lépésekre fókuszál, ami fölött hatalma van, és amit meg tud tenni. Míg az idealista feláldozza a jelenét a bizonytalan jövőért, ami a legtöbb esetben nem is valósul meg, a sztoikus a jelen lehetőségeit aknázza ki, megélve a pillanatot.
Az élet alapja a valóság. Aki a valóságot figyelmen kívül hagyja, az boldogtalan lesz
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Philadelphia 2020.02.14. 10:34:57
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.02.14. 20:12:41
Discipline 2020.02.17. 14:51:51
A sztoikus filozófia egy nagyon tiszteletreméltó és értékes szellemi hagyomány, ami sajnos a modern nyugati gondolkodásra már igen kevés hatással van. Egyébként erős hasonlóságot mutat keleti vallási-filozófiai hagyományokkal, főleg a taoizmussal.
Én alapvetően jónak tartom a sztoikus életszemléletet, csak a helyzet az, hogy nem mindenki számára. Egyrészt kell hozzá egy bizonyos szintű szellemi kvalitás - ami minden korban eleve kizárja azt, hogy a széles néprétegek szellemi alapja lehessen. Másrészt, kell hozzá egy olyan mentalitás, ami az ókorban és középkorban még megvolt, de mára szinte teljesen elveszett, esetleg keleten még nyomokban megtalálható. Arra a mentalitásra gondolok, hogy a belső szabadságomat függetleníteni tudom a külső körülményeimtől. A modern nyugati gondolkodás talán semmitől sem áll olyan messze, mint éppen ettől.
A filozófiai értelemben vett idealizmus viszont, ami ugye a szellemi valóságot tekinti elsődlegesnek a fizikaival szemben, minden vallás alapja, tehát megkerülhetetlen. Amiről te beszélsz, az persze nem a filozófiai értelemben vett idealizmus, hanem a tökéletes ideákban való hit, amit kicsit összemosol valamiféle alaptalan álomvilágban való éléssel. Nyilván azért, mert a valóságban is gyakran összemosódik, pedig ez nem lenne szükségszerű. Erkölcsi és szellemi ideák kitűzése azért nem azonos a fehér lovon érkező herceg várásával... Teljesen más dolog autonóm szellemi elhatározásból egy ideát magunk elé tűzni, és megpróbálni követni, mint egy álomvilágban ragadni, ahol azt várjuk, hogy majd jó lesz, akkor is, ha nem teszünk érte semmit. Te igazából az álomvilágban ragadásról beszélsz, és azt teljesen jogosan bírálod. Ebből viszont még nem következik az, hogy le kellene mondanunk az ideákról. Sőt, szerintem inkább az következik, hogy komolyabban kellene venni az ideákat és küzdeni kellene a megvalósulásukért.
Amit a boldogságról írsz, abban nagyon sok igazság van. Viszont ahhoz, hogy a jelent boldogságként tudjuk megélni, nagyban hozzájárulhat az, hogy (akár egyéni, de még inkább közösségi szinten) bizonyos ideák megvalósítására törekszünk. Míg az alaptalan álomkép-kergetés valóban nem igazán boldogságnövelő tényező, az ideáinknak való sikeres megfelelés, az ebből adódó "jó lelkiismeret" már önmagában egyfajta boldogság.
szentivanyimihaly 2020.03.23. 23:29:27
Hát akkór ha ezt így mondod fel vetődik bennem az a kérdés,hogy hiszed a bibliát?
Hiszed,hogy a biblia Isten szava ? 2Péter 1;21 "Mert sohasem ember akaratából származott a prófétai szó,hanem a Szent Lélektől indittatva szólottak Istenne szent emberei." Ésaiás 25;8 "Elveszti a halált örökre és letőrli az Ur Isten könyhullatást minden orcáról és népe gyalázatát eltávolitja az egész földről,mert az Úr szólott."Ésaiás 55;11 "így lesz az én beszédem, amely kimegy számból ,nem tér hozzám üresen, hanem megcselekszi ,amit akarok és szerencsés lesz ott ahová küdöttem " Ezt csak azért kérdezem,mert hallgattam a "hétpecsét interjut" veled és ott másképp beszéltél a bibliáról !
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.03.24. 08:05:56
Ettől függetlenül, a Biblia tényleg sehogy nem tudja igazolni, hogy a benne lévő reménység valóság lenne. Az, hogy ezt állítja valaki, az az ég világon semmit nem jelent. Attól, hogy a Bibliában olvasol olyan mondatokat, melyekből arra következtetsz, hogy az írója igaznak tekintette, még nem válik igazzá. Egész pontosan nem attól válik igazzá, valósággá. Valóssággá attól válik, hogy átéled. Azt meg valljuk be még kevesen mondhatják el magukról. Ezért kell hinned benne. Ugyanis amit már megélünk, átélünk, abban többé nem hiszünk
szentivanyimihaly 2020.03.24. 14:09:17
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.03.24. 14:12:41
szentivanyimihaly 2020.04.06. 14:44:06
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.06. 15:05:10
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.06. 15:11:24
"komolyabban kellene venni az ideákat és küzdeni kellene a megvalósulásukért."
Bevallom, én már régóta úgy vagyok ezzel, hogy amiért küzdeni kell, az nekem már nem is kell. Sajnálom az időt és az érzelmi/fizikai erőfeszítést, hogy megszerezzek valamit, ami amúgy nem is az enyém. Szóval azok az ideák, amik nincsenek benne az emberek életében önmaguktól, azok nem is biztos, hogy oda valók. Aki sokat erőlködik, előbb utóbb befosik. Vagy sérvet kap
szentivanyimihaly 2020.04.14. 14:09:33
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.14. 14:37:02
Nem úgy képzelem. Hanem egyszerűen nem tudok senkiről, akin Isten segített volna. Ebből adódóan nem kezdek el képzelődni, vajmi isteni segítségről, nehogy az istenkáromlás csapdájába essek
Discipline 2020.04.18. 18:12:52
Na, én is jó későn reagálok, bevallom, nem is nagyon erőlködtem, nehogy befossak...:)
Amúgy egyet tudok érteni:
"Bevallom, én már régóta úgy vagyok ezzel, hogy amiért küzdeni kell, az nekem már nem is kell. Sajnálom az időt és az érzelmi/fizikai erőfeszítést, hogy megszerezzek valamit, ami amúgy nem is az enyém."
Ezek a mondataid nagyon mély igazságra mutatnak rá, és egy ideje már én is ilyesmire próbálom hangolni a gondolkodásomat. Lehet, hogy ez a korral jár...?
Viszont van itt valami, ami nem hagy nyugodni: mi az ami "önmagától" benne van az ember életében? Ezt pontosabban hogy értetted? Úgy érzem, itt valami nem egészen stimmel, de amíg nem pontosítod, ezzel nem tudok mit kezdeni.
szentivanyimihaly 2020.04.23. 17:44:35
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.23. 17:47:29
szentivanyimihaly 2020.04.23. 18:24:14
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.23. 18:26:49
Be tudnád bizonyítani, hogy ezt valóban az Úr mondta, vagy csak elhiszed Pálnak?
"az én Bibliámban CSAK 150 zsoltár van.
Azért kikerested?
szentivanyimihaly 2020.04.23. 18:51:30
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.23. 18:54:34
Ha te is így gondolod, akkor minek kötöttél bele?
Hogy miért kétes Pál? A saját sztoriját sem tudta egyféleképpen elmondani: sefatias.blog.hu/2016/02/03/most_akkor_lattak_vagy_hallottak
szentivanyimihaly 2020.04.23. 19:06:07
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.23. 19:12:47
szentivanyimihaly 2020.04.23. 19:25:39
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2020.04.23. 19:29:59