Rotterdami Erasmus (1466-1536) A Balgaság dícsérete című könyvében, éles kritikával illette korát és annak szereplőit. Szívem szerint az egész könyvet kiraknám, de az túl sok lenne. Viszont mindenképp ajánlom olvasásra. A köny beszkennelt fejezetének címe:
Barátok és remeték
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ORION 2014.09.13. 06:26:34
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2014.09.13. 06:35:13
Vértes László · http://kozlogika.blogspot.hu/ 2014.09.13. 09:19:12
Figyelmetekbe ajánlom: www.doksi.hu/get.php?lid=10164
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2014.09.14. 11:00:21
Vértes László · http://kozlogika.blogspot.hu/ 2014.09.14. 18:35:28
Épp tegnap bukkantam olyan megjegyzésre, hogy Lutherrel is vitába szállt, és a szabad akarat, meg a hit cselekedeteinek fontosságát hangsúlyozta Luther "sola fide" tételével szemben. Erasmus kitartóan vitatkozott a katolikus egyházon belül is a reformok érdekében, mert ezt helyesebbnek tartotta a kilépésnél. Neki lett igaza, a katolikus egyház kilábalt az erkölcsi-hitbeli válságból, megreformálta magát, és ma korszerűbb a múltba ragadt "reformereknél".
Arpicus 2014.09.14. 20:09:09
Vértes László · http://kozlogika.blogspot.hu/ 2014.09.14. 21:48:00
Tény, hogy Erasmus katolikus papként kezdte, katolikus tudósként fejezte be, és végig pápai fennhatóság alatt maradt.
A Wiki angol nyelvű szócikke alapján idézem, mit írt az evangélikusokról: "Harsányan tiltakoztok a papok luxusa, a püspökök nagyravágyása és a római pápa zsarnoksága miatt... Nézzetek körül az 'Evangélikus' nemzedéknél, hogy vajon mennyivel kevésbé jellemző rájuk a luxus, a kéjvágy és a kapzsiság, mint azokra, akiket úgy lenéztek. Mutass nekem bárkit, aki ezen Evangélium hatására részegesből józanná vált volna, vagy szenvedélyes-indulatosból szelíddé, fösvényből nagylelkűvé, piszkos szájúból szép beszédűvé, kevélyből szerénnyé. Én ellenben sok olyat tudok neked mutatni, aki ezt (az Evangéliumot) követve rosszabbá lett..."
en.wikipedia.org/wiki/Desiderius_Erasmus
Erasmus bölcs és értékes ember volt, aki eléggé elfogulatlanul kritizálta a világ problémáit, érdemes rá odafigyelni.
Arpicus 2014.09.15. 15:28:12
Egyházad történelme sok bizonyítékot szolgáltat az erkölcsi és másfajta válságokról.Nem tisztem védeni az evangélikusokat,nem is akarom.Több alkalommal kinyilvánítottam,hogy sok minden nem tetszik amit most csinálnak,főleg abban,hogy nagyon elvilágiasodtak és belementek teológiai megalkuvásokba,veletek is.Mielőtt más egyházak szennyesét pellengéreznéd jobb lenne ha saját házad táján néznél körül és ott söprögetnél.Van ott mit söpörni.Az evangélikus egyház "visszaélései"messze eltörpülnek a te egyházad "ügyei"mellett.Biblikusan szólva más szemében meglátod a szálkát míg a magadéban a gerendát sem veszed észre.Most sem arra reagáltál amit írtam hanem szokásod szerint mellébeszélsz.A múltkor megkérdeztelek az Opus Dei nevű ultrakonzervatív és fanatikus katolikus mozgalomról.Nem reagáltál,eleresztetted a füled mellett.
Ez vagy te.Ami nem fér be a képbe arra nem reagálsz.Én reformációt nagyon nagy eseménynek tekintem és mindig fel fogok szólalni ha valaki relativizálni akarja.Már csak a mártírok miatt is akiket az egyházad "segített" a túlvilágra csendesebbnek kellene lenned.
Az számomra nem érv,hogy Erasmus nem lépett ki az egyházból.Lehet,hogy úgy gondolta,hogy így kényelmesebb lesz az élete.A kivégzés ás kiátkozás veszélye nem leselkedett rá mint mondjuk Husz Jánosra vagy akár Luther Mártonra.Vagy ha azokra a reformátorokra gondolunk akiket pl. Angliában a fanatikus katolikus Blody Mary küldött máglyára vagy bárd alá.Hogy a hugenottákat és a szent-Bertalan éjszakát ne is említsem.Arra amit leírtam érdemben nem reagáltál-de ezt már megszoktam tőled.Megpróbáltam a blogodat olvasni,hogy jobban megismerjelek,de a blogod egyszerűen olvashatatlan.Ott nyugodtan fikázhatod a protestánsokat,ott nem fogok reagálni.
Fogd már egy kicsit vissza magad és arra reagálj amiről a hozzászólás szólt.Erasmus kritikája pedig nem sokat változtatott sem a saját egyháza sem a világ állapotán.Úgy látszik,hogy ő belülről akarta reformálni az egyházát.Persze sikertelenül.Mint azóta minden ilyen kísérlet kudarcra van ítélve.A farkas a szőrét változtatja de a természetét nem...Az,hogy sok naív protestáns ezt nem veszi észre az egy másik történet.Végül:én is bölcs és értékes embernek tartom Erasmust aki nagy hatással volt az európai kultúrára.Látod valamiben egyet is értünk.Ő vitázott Lutherrel és nem az inkvizició elé akarta juttatni.Ezért is becsülöm.Hatása viszont sokkal kisebb volt mint Luthernek.Luther lefordította a Bibliát a nép nyelvére,mindenki számára elérhetővé tette és megalapozta a német kultúrát.Ez a szememben sokkal nagyobb tett mint csupán kritikával illetni a létező egyházat és világot.Ezeket a sorokat nem egy lutheránus írta hanem egy baptista háttérrel rendelkező ember.
E
Vértes László · http://kozlogika.blogspot.hu/ 2014.09.15. 18:36:50
Ha a kereszténység egészének jó állapotban tartása fontosabb számodra, mint egy-egy felekezet lehúzása bármi áron, akkor egyetértünk, számomra is ez a lényeg.
Erasmus is ezzel foglalkozott, így veled együtt már hárman leszünk.
sefatias · http://sefatias.blog.hu 2014.09.15. 18:39:50
Vértes László · http://kozlogika.blogspot.hu/ 2014.09.15. 19:20:00
Arpicus 2014.09.15. 19:28:21
Vértes László · http://kozlogika.blogspot.hu/ 2014.09.15. 20:33:29
Akkor legalább ezt tisztáztuk. Szerintem van kereszténység egésze, minden keresztény felekezet Jézushoz vél kapcsolódni a maga módján. Jó meccsnézést.
Egy_nick 2014.12.22. 13:36:57